ATHENS EUROLYMP 2015

Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλητές του τμήματος ιστιοσανίδας του Ομίλου μας στο Athens Eurolymp 2015 (T293 & R:SX-Πανελλήνιο) που διοργανώθηκε από την Eλληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία και φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ομίλου μας, καθώς η Ομοσπονδία επέλεξε τον ασφαλή αλλά και γεμάτο αέρα κόλπο της Βάρκιζας για τις ιστιοδρομίες της Ιστιοσανίδας.

Αναλυτικά :

• Κατηγορία RSX (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα).

Στην κατηγορία των RS:X Ανδρών οι αθλητές μας Γιώργος Φράγκος (Gre 4), Βλαχάκης Δημήτρης (Gre 17) & Βάρλας Νικόλαος (Gre 6) κατέλαβαν την 2η , 3η θέση & 4η θέση αντίστοιχα.

Στη κατηγορία RS:X Νέων ο αθλητής μας Γιώργος Μπλατσούκας κατέλαβε την 3η θέση πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Πολύ καλές παρουσίες και για τους αθλητές μας Στέλιο Βαμβακά (Gre 810) και Γιώργο Παρούση (GRE 75)που παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες αποκόμισαν θετικές εμπειρίες για τους επερχόμενους αγώνες της χρονιάς.

• Κατηγορία Techno 293.

Την 1η θέση overall & 1η θέση U17 Νεανίδων μεταξύ 52 αθλητών /τριών από την Ελλάδα, Τουρκία, Ιταλία κατέκτησε η Κατερίνα Δίβαρη (GRE 366).

Στην 4η θέση της κατηγορία U17 εφήβων βρέθηκε ο Ιάσωνας Ζιντζόβας (GRE 10) – (7ος Overall) χάνοντας στις λεπτομέρειες την 3η θέση του βάθρου.

Ο Χάρης Κόγιας (GR 107) τερμάτισε στην 2η θέση U15 Αγοριών, κάνοντας άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση κατακτώντας την 4η θέση στην γενική κατάταξη.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Αστραπέλλος Κων/νος όπου μία βλαβη στο σκάφος του την πρώτη ημέρα, τον κράτησε μακριά από την διεκδίκηση μίας θέσης στο βάθρο των U17 Αγοριών.

Σιλιτζόγλου Νικόλαος (GRE 127) & Χρήστος Δίβαρης (GRE 399) έδωσαν αρκετές μάχες και κατάφεραν να πλασαριστούν στην 20αδα του Στόλου.

Πολύ καλές και οι προσπάθειες των νεότερων αθλητών του ομίλου μας – ‘Αγγελου Χατζηαντωνίου, Ζαγοριανού Χάρη & Δημήτρη – που παρά τον λίγο καιρό ενασχόλησης με το άθλημα αλλά και τις δύσκολες καιρικές συνθήκες ταξίδευαν άνετα και τερμάτισαν τις περισσότερες ιστιοδρομίες δείχνοντας την συστηματική δουλειά του Ομίλου μας στα τμήματα υποδομής.

Συγχαρητήρια στον προπονητή μας Jean Marc Φάντη για τις επιτυχίες των αγωνιστικών τμημάτων που προπονεί, καθώς και του υπόλοιπους προπονητές για το αθόρυβο έργο στα τμήματα υποδομής.

Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστούμε όλους όσους βοήθησαν ώστε να ολοκληρωθεί με επιτυχία ή διοργάνωση, αποτελώντας πυξίδα για τις προσεχείς διεθνείς διοργανώσεις του Oμίλου μας.