Πανελλήνιο Πρωτάθλημα T293 & T293 plus – 2021

Μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία σημείωσε το Τμήμα Ιστιοσανίδας του Ομίλου μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας Bic Techno 293 & Plus που φιλοξένησε ο Αθηναϊκός Όμιλος Θαλασσίων Αθλημάτων στον θαλάσσιο κόλπο της Λούτσας από 1 έως 4 Ιουλίου 2021 υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Ο Όμιλος μας  με την υποστήριξη του προπονητή Άκη Χρυσοχού και συνεργάτη τον Λεωνίδα Τσορτανίδη, συμμετείχε σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες με 8 αθλητές και 3 αθλήτριες.

Ξεκινώντας από την μεγαλύτερη κατηγορία Bic Techno 293 Plus κορίτσια μετά από 11 Ιστιοδρομίες η αθλήτρια του Ομίλου μας Χερουβείμ Μαρίνα GRE 182 κατέλαβε την 2η θέση και το Αργυρό μετάλλιο, επιβεβαιώνοντας την καλή προετοιμασία και κατάσταση που βρίσκεται.

Στην κατηγορία Bic Techno 293 7.8 – U17 αγόρια ο αθλητής μας Αντωνάκας Δημήτρης GRE 699 κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, καθιερώνοντας έτσι την παρουσία του στο βάθρο των Πρωταθλητών.

Η αθλήτρια μας Αναγνώστου Νεφέλη στην ίδια κατηγορία Bic Techno 293 7.8 – U17 κοριτσιών GRE 1804 κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, ενώ μια θέση πιο πίσω τερμάτισε η εξαιρετική Παγώνη Μαρία GRE 7956.

Στις κατηγορίες Bic Techno 293 U15/U13 αγόρια U15 οι αθλητές του Ομίλου μας  Λουλούδης Αχιλλέας GRE 1307 και Μωραΐτης Δημήτρης GRE 1911 έκαναν εξαιρετική εμφάνιση σε μια πολύ απαιτητική και ανταγωνιστική κατηγορία, ενώ στην ηλικιακή κατηγορία U13 οι Γεωργάτος Δημήτρης GRE 2010,  Καλλίτσης Παύλος GRE 2816  και Αποστόλου Παύλος GRE 899 (U15) άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις για το μέλλον.  Να σημειωθεί πως οι τελευταίοι συμμετείχαν για πρώτη φορά σε αγώνες  κάτι που κάνει το αποτέλεσμα τους ακόμη πιο αξιέπαινο.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους και τα αποτελέσματα τους μετά από μια δύσκολη χρονιά γεμάτη περιορισμούς στον αθλητισμό λόγω COVID 19.

Καλή συνέχεια στα Πρωταθλήματα του Εξωτερικού που ακολουθούν και πολλές επιτυχίες !